Inscriere clasa pregatitoare 2018 - Bathory

... site-ul este în reorganizare ...

Inscriere clasa pregatitoare 2018

Scoala

ÎN PERIOADA 8 MARTIE – 26 MARTIE 2018 VA AVEA LOC ÎNSCRIEREA COPIILOR ÎN CLASA PREGĂTITOARE AN ȘCOLAR 2018/2019 , ÎN INTERVALUL ORAR 8.00-18.00 ( LUNI-VINERI), LA SECRETARIATUL UNITĂȚII

PLAN DE MĂSURI
privind acțiunile ce se vor derula conform Metodologiei de înscriere a copiilor în învățământul primar
pentru anul școlar 2018-2019
NUMĂR LOCURI DISPONIBILE CONFORM PLANULUI DE ȘCOLARIZARE ESTE: -  1 CLASĂ / 28 ELEVI
Se aplică următoarele criterii generale de departajare :
- Locul de muncă al părinților este în zona arondată școlii noastre, dovedit prin adeverință de la locul de muncă;
- Părinții plecați temporar în străinătate, iar copiii sunt în grija bunicilor/rudelor care au domiciliul în zona arondată școlii
Se pot înscrie:
- copiii care împlinesc vârsta de 6 ani, până la data de 31 august 2018 inclusiv și
- copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2018, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare (necesită evaluare psihosomatică)
Evaluarea psihosomatică a copiilor se poate realiza în centrul  de evaluare psihosomatică la Școala Gimnazială ”Silvania” Șimleu Silvaniei  în data de 5, 7, 15, 20 martie și Școala Gimnazială ”Horea” Șimleu Silvaniei  în data de 7, 12, 21 martie,  pe baza programării telefonice la nr. telefon : 0360566131, în perioada 28 februarie – 23 martie .
DOCUMENTE NECESARE:
- CERTIFICAT DE NAȘTERE COPIL ( ORIGINAL ȘI COPIE)
- CARTE DE IDENTITATE PĂRINȚI ( ORIGINAL ȘI COPIE)
- REZULTATUL EVALUĂRII PSIHOSOMATICE A COPILULUI ( la copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie )
Ziua porților deschise” se organizează în data de 01.03.2018, zi în care părinții, copiii și alte persoane interesate pot vizita spațiile dedicate activităților clasei pregătitoare și pot purta discuții cu personalul unității de învățământ implicat în această activitate.

Metodologia privind inscrierea in invatamantul primar

Calendarul inscrierii in invatamantul primar

Informatii utile pentru parinti

CRITERII SPECIFICE DE DEPARTAJARE
privind înscrirea în învăţământ primar pentru anul şcolar 2017-2018
    În conformitate cu metodologia privind cuprinderea copiilor în clasa I si clasa pregatitoare, pentru anul şcolar 2017/2018, la Școala Gimnazială ”Bathory Istvan” Șimleu Silvaniei se aplică urmatoarele criterii generale de departajare, după cum urmează:

1. Ordinea depunerii cererilor de inscriere
2.Dacă unul dintre părinti a fost elev al şcolii.
3.Dacă locul de muncă ai părinţilor este în localitate.